Zielony dom

Toksyczna 12-tka

Styczeń 21, 2019

Sprzątanie bez detergentów cz. II

Toksyczna 12-tka…

Czujesz się przytłoczony tym, że praktycznie każdy produkt do sprzątania, kupiony w sklepie na dziale chemicznym jest szkodliwy dla twojego organizmu?

Na początku może się Ci wydawać, że nie da się utrzymać czystości w domu, bez używania syntetycznych środków chemicznych, jednakże nie jest to prawdą.

Jest jednak kilka prostych i praktycznych zmian, które będą miały ogromny wpływ na Twój dom:

 • W pierwszym kroku do stworzenia domu bez substancji chemicznych, uświadom sobie ten problem. Pamiętaj, że w wielu produktach gospodarstwa domowego znajdują się substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia.
 • Przede wszystkim skup się na unikaniu substancji chemicznych, o których obecności w domu możesz samodzielnie decydować. To Ty decydujesz, jakie środki czyszczące znajdą się w Twoim domu.
 • Naucz się na pamięć listy składników chemicznych, których powinieneś unikać.
 • Na koniec, podejmij działanie. Nie musisz wymieniać każdego produktu w swoim domu, od razu. Transformacja na zdrowy, oparty na naturalnych składnikach roślinnych dom, to podróż do innego stylu życia. Zacznij od zastąpienia najczęściej używanych produktów i rób to stopniowo. Może to być na początek domowy uniwersalny środek czyszczący a może mydło do rąk.

Toksyczna 12-tka – jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie małych zmiany w domu jest uświadomienie sobie, jakich składników powinieneś unikać. Trzeba zacząć od tego, aby wiedzieć, co omijać szerokim łukiem.

Oto toksyczna 12-tka, czyli lista dwunastu składników, których należy unikać, przy wyborze produktów do domu:

 • BHA i BHT są to substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, wykazują także działanie rakotwórcze. Są stosowane głównie w kosmetykach, jako środki konserwujące.
 • Barwniki smoły węglowej są substancjami rakotwórczymi, są powszechnie spotykane w przetworzonej żywności, szminkach, czy też w farbach do włosów.
 • DEA- pochodne składniki są również substancjami rakotwórczymi, znajdują się w produktach kremowych lub pieniących się, takich jak środki nawilżające i szampony.
 • Fosforany dibutylowe są substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną, są także toksyczne dla układu rozrodczego, są one powszechnie stosowane w produktach do pielęgnacji paznokci.
 • Konserwanty uwalniające formaldehyd są substancjami rakotwórczymi, są używane w różnych kosmetykach, jako konserwanty.
 • Parabeny są substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną, mogą także zakłócać rozrodczość męską, są stosowane w kosmetykach, jako środki konserwujące.
 • Aromaty / Zapachy są substancjami rakotwórczymi i mogą powodować neurotoksyczność, alergie i nadwrażliwość skóry, są używane w różnych kosmetykach. Firmy nie muszą ujawniać zawartych w nich składników, ze względu na „tajemnicę handlową”.
 • Związki PEG: mogą być skażone 1,4-dioksanem, który może być czynnikiem rakotwórczym, ten składnik jest powszechnie używany jako baza do kremów kosmetycznych.
 • Petrolatum jest także czynnikiem rakotwórczym, jest stosowany w produktach do pielęgnacji włosów dla połysku oraz jako bariera dla wilgoci w balsamach / sztyftach.
 • Siloksany są także substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną oraz toksycznymi dla układu rozrodczego, są używane w kosmetykach w celu zmiękczania, wygładzania i nawilżania.
 • Siarczan sodu jest czynnikiem rakotwórczym, stosowanym w pieniących się kosmetykach, szamponach a także środkach do czyszczenia i kąpieli bąbelkowej.
 • Triclosany są również substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną i mogą przyczyniać się do antybiotykooporności. Znajdują się w pastach do zębów, środkach czyszczących i w antyperspirantach.

Najlepiej, jeśli nazwy tych substancji wpiszesz sobie do notesu lub do telefonu. Dzięki temu zawsze będziesz je mieć pod ręką, podczas zakupów.

Co to są składniki zaburzające gospodarkę hormonalną?

Są to substancje chemiczne, które mogą zakłócać działanie układu hormonalnego organizmu i wywoływać niepożądane efekty rozwojowe, rozrodcze, neurologiczne lub immunologiczne. Według Grupy Roboczej ds. Środowiska: „Nie ma końca sztuczkom, jakie substancje zaburzające gospodarkę hormonalną mogą wyczyniać w naszych ciałach: zwiększać produkcję pewnych hormonów i zmniejszać produkcję innych. Imitować hormony oraz przekształcać jeden hormon w inny. Zakłócać przesyłanie informacji hormonalnej
a także wpływać na przedwczesną śmierć komórkową. Konkurować z niezbędnymi składnikami odżywczymi
i wiązać się z niezbędnymi hormonami. A także gromadzić się w narządach produkujących hormony”.

Toksyczna 12-tka… Jeśli podejmiesz decyzję, że chcesz zmiany, zrobisz milowy krok w kierunku lepszego
i równocześnie zdrowszego życia. Z pewnością nie będziesz tego żałować!

c.d.n…

Sprzątanie bez detergentów- cz. I – kliknij tutaj

Jak możesz zamówić te olejki, przeczytasz tutaj. Formularz dostępny tutaj.