Zielony dom

Sprzątanie bez detergentów

Styczeń 13, 2019
Sprzątanie bez detergentów

część 1…

Sprzątanie bez detergentów jest ostatnimi czasy tematem wielu rozmów.

Jesteś w sklepie spożywczym
i widzisz w dziale chemii gospodarczej środek czyszczący. Wygląda uroczo i obiecuje, że uwolni Twój dom
od drobnoustrojów. Zakładasz, że jest bezpieczny w użyciu, ponieważ jest sprzedawany w sklepie. Większość ludzi zakłada, że ​​produkty czyszczące na półce sklepowej zostały przetestowane i są bezpieczne,
ale to nie do końca jest prawdą.

To, że komercyjny środek czyszczący zapewni Ci działanie bakteriobójcze, czego z resztą oczekujesz
nie oznacza, że ​​nie ma w nim również składników niebezpiecznych i że nie stanowi zagrożenia związanego
z jego użyciem:

 • Konwencjonalne produkty czyszczące zawierają wiele substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną, które mogą siać spustoszenie w Twoim układzie oddechowym, tarczycy, nadnerczach, a nawet zaburzać jasność umysłu.
 • Powietrze w zamkniętych pomieszczeniach, np. w naszych domach, jest od pięciu do siedmiu razy bardziej toksyczne niż powietrze na zewnątrz, co jest efektem używania konwencjonalnych środków czyszczących.

Dowody:

Sprzątanie bez detergentów – OK, rozumiem, wiele syntetycznych substancji chemicznych zawartych w środkach czyszczących jest szkodliwych.

Sprzątanie bez detergentów … Wielu z nas słyszy, jak ktoś mówi:

 • ale w tych produktach jest tak mało chemikaliów, czy to naprawdę ma znaczenie?
 • używam ich od lat i nic mi nie jest.

Rozważ skutki bioakumulacji. EPA stwierdziła, że ​​niewielkie ilości chemikaliów nie są szkodliwe dla organizmu. Ale zastanów się, co się dzieje, gdy znajdują się one w każdym używanym produkcie. A używasz tych produktów każdego dnia, każdego tygodnia, każdego miesiąca, przez całe Twoje życie.

Niewielka ilość substancji chemicznych zawartych w produktach do pielęgnacji i środkach czyszczących może stanowić poważne obciążenie dla Twojego organizmu. Czujesz się dobrze, aż pewnego dnia przestajesz się tak czuć. Substancje chemiczne mogą pozostawać w ciele i gromadzić się w nim, w miarę upływu czasu.

Rozważ to…

 • Niektóre substancje chemiczne gromadzą się w naszym ciele w miarę upływu czasu.
 • Skutki mogą pojawiać się długi czas po ekspozycji.
 • Niektóre chemikalia mogą stać się szkodliwe lub bardziej toksyczne w połączeniu z innymi chemikaliami.
 • Substancje chemiczne mogą mieć większy wpływ w niektórych okresach rozwoju (rozwój płodowy, niemowlęctwo, okres dojrzewania).
 • Nawet małe dawki mogą być bardzo szkodliwe

C.d.n…..

Produkty bez detergentów zamówisz tutaj

  1. Jaga,

   Czy wiesz, ze obecnie w Polsce NIE ma plynu do mycia naczyn, ktory nie posiadalby w sobie tych 1-2 skladnikow??
   – SOdium laureth sulface
   I, lub
   – parfume, fragrance

   Czy wiesz, ze sodium laureth sulface jest rakotworczy? Zmienia strukture hormonalna w organizmie ludzi i zwierzat? Powoduje np. Nieplodnosc.
   Takze, smutnie….kiedy splywa do rzek i jezior, powoduje bezplodnosc ryb.
   Tak, ten jeden skladnik zawarty w polskich plynach do mycia naczyn jest tak bardzo szkodliwy. Wiekszosc ludzi o tym nie wie.

   ….

   Dodatkowo: parfum, fragrance, czyli srodek zapachowy uzywany we wszystkich polskich plynach do mycia naczyn – czy wiesz, ze skladnik ten legalnie moze zawierac w sobie az 12 roznych skladnikow.
   I jako calosc moze byc nazwany wlasnie tak: parfume, fragrance – jako 1 nazwa.

   Wiekszosc ludzi o tym nie wie…

   DLATEGO: dom zdrowy to nie z plynem typowym do mycia nauczyn. A dzis na polskim rynku sa tylko takie.

   Young living ma plyn do mycia nauczyn bez tych 2 zlych skladnikow. Gdyby kogos to interesowalo….

 1. ‚Dzieci urodzone przez kobiety, które w czasie ciąży pracowały jako sprzątaczki, są w grupie zwiększonego ryzyka urodzenia dziecka z wrodzonymi wadami.’ – a to nie jest tak, że po prostu sprzątaczki ciężko pracują fizycznie, co może mieć niekorzystny wpływ na dziecko?

  1. Tak ale tutaj chodzi o chemiczne opary, które wdychają a są toksyczne. Praca fizyczna nie jest raczej toksyczna, może prowadzić np do poronienia ale raczej nie do niedorozwoju, o jakim jest to mowa

 2. A to ciekawe, ja w Londynie mam sklepy organiczne gdzie mam fajne wegańśkie i naturalne kosmetyki do czyszczenia, i na codzień je używam ale czasami moja łazienka potrzebuję mocnych detergętów, wtedy je używam i wietrzę cały dzień dom. 🙂

 3. Detergenty mają wpływ na nasze zdrowie. Przekonałam się o tym na własnej skórze, kiedy po umyciu podłogi, mój syn dostał silnej duszności! Staram się wybierać detergenty bez chemii albo z jak najmniejszą jej ilością w składzie.

 4. Bardzo ciekawy wpis. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z wielu faktów, które poruszyłas. Masz rację, że z każdej strony bombardują nas chemikalia i to może mieć dla nas przykre konsekwencje.

 5. Na szczęście dużo nie sprzątam, już wiem dlaczego xD.
  A tak serio to lubię czyścić np. okna octem z odrobiną płynu, naczynia sodą z sokiem z cytryny, ale tylko metalowe 🙂

  1. Oczywiście że to prywatna sprawa, jak i czytanie książek, kto co lubi. Ale jak się patrzy na środowisko, będące wspólnym dobrem – no cóż… Pewnie ze dobrze ze jest coraz więcej dobrych firm produkujących bezpieczne produkty, ja póki co lepszych składów nie znalazłam, bo tu skład jest bardzo krótki i naturalny. Możesz podać nazwę firmy?

 6. Fajnie że są dostępne ekologiczne środki czystości. Ja jednak robię mieszankę w słoiku, i mieszam sodę, sól i kwasek cytrynowy. Potem tylko nabieram trochę preparatu na ściereczkę i szoruję. Efekt super!

  1. Początkowo może się wydawać skomplikowane, jednak z czasem zobaczysz, że jest to bardzo proste. Podstawowa zasada – im krótszy skład tym lepiej🙂

 7. Najlepiej do mycia naczyń typu kubek po kawie czy łyżeczka wogole nie używać żadnych detergentów, przecież woda doskonale porad i sobie z odrobiną delikatnego zabrudzenia…

 8. Wszystkie te argumenty do mnie trafiają, od jakiegoś czasu staram się robić małe, ale znaczące zmiany jak np. nie branie żadnych foliówek ze sklepu i kupowanie produktów w nie nie pakowanych. Chętnie przeczytam kolejną część o zamiennikach detergentów 🙂

 9. W czasie poszukiwania w sieci potrzebnych informacji znalazłam ten artykuł. Byłem bardzo szczęśliwy że wszedłem na tę stronę w sieci. Wielu autorom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Chciałbym podziękować za twoje działania . Po prostu super. Ja koniecznie będę polecał to miejsce i często wpadał by poczytać nowe posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *