Zielony dom

DYI płyn do mycia szyb i luster

Luty 10, 2019

DYI płyn do mycia szyb i luster

DYI płyn do mycia szyb i luster – W poprzednich wpisach przedstawiłam Ci fajny płyn, a w zasadzie koncentrat do mycia, o nazwie Thieves płyn uniwersalny, stworzony wyłącznie z naturalnych produktów. Butelkę tego płynu zakupiłam i przyszedł czas na sprawdzenie, co też takiego można z niego „wyczarować” a teraz napiszę Ci, co z tego wyszło.

Oczywiście najprościej byłoby go rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach i użyć do podłóg, jednakże
po pierwsze jestem szczęśliwą posiadaczką myjki parowej do podłóg, która sprawdza się w moim domu
w tej roli rewelacyjnie, a po drugie poczułam nieodpartą pokusę wypróbowania tego preparatu na czymś nieco innym.

Tym razem wybrałam szyby i lustra

Problemy z nimi mam dwa. Po pierwsze, często po myciu są na nich mazy, szczególnie widoczne pod światło. A po drugie, drogeryjne płyny oparte są albo o alkohol albo o chemikalia, które drażnią mój układ oddechowy i powodują napady kaszlu.

Ponieważ, jak już wiesz, postanowiłam wprowadzić duże zmiany w stosowanych przeze mnie środkach czyszczących i pożegnać się ze wszystkim, co może szkodzić mojej rodzinie oraz środowisku, postanowiłam takowy płyn zrobić sobie samodzielnie.

Założę się, że nie wiedziałeś, że większość detalicznych środków do czyszczenia, np. płyny do mycia szyb,
są  bardzo toksyczne, prawda? Są pakowane w wygodne do trzymania opakowania z ładnymi naklejkami, kojarzą się z czystością, są pięknie przejrzyste, sugerujące, że uzyskamy efekt błyszczenia kryształu.
Tyle tylko, że substancje te równocześnie mogą zmniejszać płodność, negatywnie wpływać na rozwój dzieci,
na nasz układ nerwowy. Że o tym, że zawsze je rozpylając kaszlę, już nie wspomnę. Też tak masz? Pamiętaj, powietrze w naszych domach jest 6x bardziej zanieczyszczone, niż na zewnątrz! I sami sobie tę krzywdę robimy!!!!!

Jeśli nie czytałeś wpisu dotyczącego toksycznej 12-tki – zajrzyj tutaj. Dodatkowo, jeśli chcesz sprawdzić, co znajduje się w płynach do mycia szyb, czy też do mycia łazienki, skorzystaj
z bazy danych EWG znajdującej się TUTAJ . Można się naprawdę zdziwić.

Ale nie ma co się martwić, bo na wszystko znajdzie się rozwiązanie, a już na pewno na każdy domowy brudek. Ponieważ ja uwielbiam olejki eteryczne i jestem zafascynowana ich niesamowitymi właściwościami i możliwościami ich zastosowań, postanowiłam wypróbować ich moc.

DYI płyn do mycia szyb i luster

Oto mój przepis:

 • butelka ze sprayem np. o pojemności 1 L
 • 1 nakrętka Thieves płyn uniwersalny
 • 1 łyżeczka octu winnego
 • 4 krople olejku Lemon (czyli cytryna)
 • woda (3-4 szklanki)
 

DYI płyn do mycia szyb i luster. Wykonanie:

Wlej wszystko do butelki, zamieszaj i gotowe 🙂

Dobra rada: nie zrywaj całej folii zabezpieczającej otwór, tylko zrób w niej dziurkę. Dzięki temu, nalejesz minimalną ilość płynu i w ten sposób zaoszczędzisz na niepotrzebnym rozlewaniu na boki

W przepisie jest jedna nakrętka płynu – to bardzo mało, jak zmierzyłam, jest to jedynie 10 ml,
czyli stołowa łyżka

Olejek Lemon, jaki użyłam, też jest firmy Young Living, gdyż gwarantuje ona jego czystość,
w przeciwieństwie do tanich, sklepowych olejków

Dlaczego wybrałam szklaną butelkę

Nie ukrywam, że kombinacji, co do butelki, było wiele. W pierwszym odruchu pomyślałam o wykorzystaniu pojemnika z atomizerem, który pozostał mi po zużytym już płynie. W zasadzie to też jest podejście ekologiczne, taki domowy recykling, jednakże ostatecznie kupiłam szklane butelki, przyciemniane. Jedna duża, ma pojemność 1L i jest bursztynowa, natomiast druga jest mniejsza i ma atomizer, wykonana jest
ze szkła zabarwionego na piękny zielony kolor. Nie wiem jak Tobie, ale mnie przyjemniej się sprząta, gdy mam do tego ładne produkty, ściereczki itp.

Płyn rozrobiłam w dużej butli, po czym część przelałam do małej, tej z atomizerem, która jest
„do codziennego użytku”. Niby mała rzecz, a cieszy! Zauważ, że duża szklana butelka jest zdecydowanie cięższa od plastikowej, do tego, duża, śliska, nieporęczna… bałam się, że może się po prostu wyślizgnąć
z ręki, a poza tym będzie mnie denerwowała swoim ciężarem, co z pewnością każda osoba, która sama sprząta swoje mieszkanie, rozumie doskonale. A tak, mała butelka jest rozwiązaniem idealnym!

Ale, może nadal się zastanawiasz, dlaczego postanowiłam wyrzucić butelkę plastikową, skoro już została wyprodukowana i byłoby to ekologiczne? Decyzję taka podjęłam dlatego, że szkło nie ma w swoim składzie BPA i innych niekorzystnych składników, a więc jest bezpieczniejsze. A do tego zakładam, że te butelki będą mi służyć na wieki wieków.

Wreszcie, szklane butelki są lepsze niż plastikowe w recepturach, w których stosuje się olejki cytrusowe (takie jak cytryna, limonka, pomarańcza i mandarynka), ponieważ olejki cytrusowe mogą powodować degradację tworzyw sztucznych. Barwione ciemno szkło pomaga również chronić olejki eteryczne przed degradacją, ponieważ chroni je przed światłem UV.

 

Jak płyn sprawdza się w praktyce?

Już przypatrując się składowi płynu, można spodziewać się wiele:

 • składniki odtłuszczające – rozpuszczają tłusty brud składniki dezynfekujące – jak pewnie czytałeś w moich wpisach, olejki eteryczne świetnie radzą sobie z drobnoustrojami, a mieszanka Thieves jest w tym najlepsza
 • ocet winny – od dawna jest stosowany, w celu nadania pięknego połysku
 

Uzyskany efekt:

 • Lustro – bez najmniejszej smugi
 • Szyby – krystalicznie czyste
 • Kabina prysznicowa z zewnątrz (do wnętrza potrzeba coś nieco mocniejszego) – czysta i błyszcząca
 • Zapach – delikatny, przyjemny
 • Kaszel -brak, zero !!!!

 I na koniec najlepsze, czyli cena. Litrowa butelka płynu, uzyskanego z tego DYI przepisu kosztowała mnie dokładnie 3 złote !!!

Mam nadzieję, że skorzystasz z tego przepisu i tak jak ja zrobisz krok w kierunku oczyszczania swojego domu z chemicznych detergentów. Ten przepis pomoże ci zbliżyć się do przyjaznego i bezpiecznego domu, bez substancji chemicznych.

 

Jak możesz zamówić te olejki, przeczytasz tutaj. Formularz dostępny tutaj.